fbpx

    

 

 

Pin It

Resmi görünce aklıma Aziz yıldırım ve ALex geldi.

Fenerbahçe için çok önemli ve heykeli dikilen bir futbolcu olan Alex, Fenerbahçe Başkanı  Aziz yıldırım tarafından,  karşısında lakayt oturması ve gayri ciddi tavırları nedeniyle   gönderilmişti.

Alex,  öyle asgari ücretle çalışan bir işçi falan da değildi. Yani Fenerbahçe  Başkanı  milyonlarca  dolar verip transfer ettiği futbolcusunu bile bu yüzden gönderirken, tamamen siyasi saiklerle, İstanbul da yapılan  2 seçim arasında işe alınan bu işçiler nasıl olurda  Belediye başkanı karşısında bu şekilde oturabiliyor.  Belediye başkanının yani işvereninin  karşısında böyle oturabilen kişilerin İstanbul halkına verebileceği bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Unutulmaması gerekir ki Karşınızdaki İstanbul Halkının %55 oy vererek seçtiği belediye başkanı .  Bir başka değimle bu işçilerin patronu. Hangi patron, karşısında bu şekilde oturan işçisini işten çıkarmaz? Sadece bu resim işten çıkarmanın haklı gerekçesi olabilir.

Hepimiz emekçiyiz ve Emekçinin emeğine saygı duyuyoruz, lakin biz yıllarca özelleştirilen şirketlerin işçilerinin işten çıkarılmasına karşı çıkarken, haklarında hiçbir hukuki tahkikat bulunmamasına rağmen keyfi olarak işten çıkartılan onbinlerce vatandaşımız varken, bu işten çıkartmalar için iyi oluyor diyenlerin  bugün işçi hakkından bahsetmesi hiçbir anlam ifade etmiyor.

Ülkeyi yönetenlere sesleniyoruz,  ülkemizde resmi işsizlik %15 lere dayanmış durumda.  Genç işsizlik %25 olarak açıklanıyor.  Bütün çarpıtmalara rağmen Devletin açıkladığı resmi rakamlar bunlar.

Ülkede milyonlarca işsiz varken, ve önümüzdeki süreçte ekonomik sıkıntılar nedeniyle milyonlarca kişinin işsiz kalacağı öngörülürken , Sadece Kaybettiğiniz belediyeler tarafından işten çıkartılan işçileri gündeme taşımanız  amacınızın ne olduğunu ortaya koymaya yetiyor.  İBB de işten çıkartılanlara hassasiyet göstermenizi çok iyi anlıyoruz. Derdinizin işçi hakkı falan olmadığını da biliyoruz.

Eğer işsiz kalanlar için hassasiyetiniz varsa, ülkemizi yöneten ve önünde 4 yıl süresi olan hükümete serzenişte bulunarak,   işsiz kalan milyonlarca  işçi içinde aynı hassasiyeti  göstermenizi bekliyoruz.  Bu konuda destek vermeye hazırız.

İBB den vatandaş olarak beklentimiz;  Ekrem Başkanın bildiği doğrularla devam etmesidir.   İBB de yan gelip yatarak maaş alanların, bankamatik memuru diye adlandırılan çalışmayan ama çalışıyor gözükenlerin tamamının işten çıkartılmasını,  Ekrem İmamoğlu ‘na oy veren vatandaşlar olarak bekliyoruz ve yapacağından kuşku duymuyoruz.  Bu,  işten çıkartmaların gerekçesi vatandaşımıza doğru anlatıldığın da Kendisine olan destek daha da artacaktır.

Bu işten çıkarmalar yapılırken, helal yoldan,  alın teriyle gerçekten İstanbul’un ve İstanbullunun yükünü çeken Belediye personeline dokunulmayacağından  hatta verilmeyen haklarının teslim edileceğinden de şüphemiz yok. 

Hem inancımız, hem İman  ettiğimiz değerler,  hem de yüzyıllarca adalet dağıtan bir millet olmamız,  haksızlığa dur diyerek hakkı kaldırıp yerine koymayı gerektiriyor. 

 

 

DİĞER YAZILAR